Pomiń nawigację
Diament inwestycyjny

Diamenty inwestycyjne

Czy chcesz zapisać część swojego majątku w towarze, którego wartość z czasem wzrośnie i który być może kiedyś będziesz mógł przekazać swoim potomkom? Jedną z opcji inwestycji długoterminowych, którą zdecydowanie warto rozważyć, jest zakup diamentów inwestycyjnych.

Dlaczego warto inwestować w diamenty?

  • Swobodny transport i możliwość handlu

    Certyfikowane diamenty szlifowane nie podlegają specjalnej rejestracji ani embargu. Dzięki ich niewielkiej wadze można je swobodnie transportować i handlować na całym świecie. Istnieją również wyspecjalizowane giełdy diamentów. Najbardziej znane znajdują się w Antwerpii, Nowym Jorku i Izraelu.

  • Wysoka cena za niską wagę

    W diamencie przechowywane są najbardziej skoncentrowane finanse - kamień ważący zaledwie pół grama wart jest około miliona koron (złoto w tej cenie waży około 1,2 kg). Z wyjątkiem lat 70. i 2008 r., diamenty regularnie rosły o 5 do 10% rocznie.

  • Odporność i konserwatywne inwestowanie

    O diamentach mówi się, że są wieczne - diament jest najtwardszym minerałem, jego właściwości fizyczne są stabilne i można je zachować przez wieki. Ponadto cena diamentów rośnie powoli w czasie i nie wykazuje znaczących lokalnych wahań.

Wybór diamentu

Wybór diamentu

Jeśli zdecydowałeś, że inwestycja w diamenty to właściwa decyzja dla Ciebie, być może zainteresuje Cię informacja, jakimi kryteriami kieruje się przy wyborze diamentów.

Przy wyborze odpowiedniego kamienia należy pamiętać, że im rzadszy i droższy diament, tym łatwiej go sprzedać. Największy popyt jest na kamienie o wysokiej czystości i barwie, o wadze powyżej 1 karata i z ważnym międzynarodowym certyfikatem. Światowa podaż tych kamieni znacznie się zmniejsza, podczas gdy popyt wciąż rośnie.

Diamenty oceniane są według czterech kryteriów (klas), określanych skrótowo jako 4C. Oceny dokonują uznane na całym świecie laboratoria gemmologiczne GIA-GTL (Gemological Institute of America - Gem Trade Laboratory) oraz europejskie laboratoria HRD (Hoge Raad voor Diamant).

Cena diamentów

Inwestowanie w diamenty to wyjątkowy sposób na zabezpieczenie swoich finansów, a dodatkowo na przekształcenie ich w piękną, trwałą formę. Cena diamentów stale rośnie. Z wyjątkiem lat 70-tych i 2008 roku, diamenty rosły regularnie o 5 do 10% rocznie.

  • Cena hurtowa diamentów

    Cena hurtowa diamentów jest zgodna z cennikiem Rapaport Diamond Report, który powstał w 1978 roku. Ten cennik, publikowany od końca lat 70-tych, stał się standardem przy ustalaniu ceny hurtowej polerowanych diamentów. Cennik ten jest jednak niepubliczny i dostęp do niego mają jedynie dealerzy diamentów.

  • Sprawdź również cenę swojego diamentu

    Na szczęście istnieje sposób, aby inwestorzy mogli sprawdzić cenę diamentu, którego zakup rozważają. Jest nim Diamond Retail Benchmark. Ten benchmark cenowy ma pomóc inwestorom w poruszaniu się po rynku diamentów, zwłaszcza tym, którzy nie mają doświadczenia z diamentami. Ceny diamentów są publikowane na stronie IDEX za darmo.

Reguła 4C - wyznaczanie ceny dimanatów

Tak zwana reguła 4C jest głównym wyznacznikiem ceny diamentów. Pochodzi ona z języka angielskiego i oznacza 4 podstawowe czynniki każdego kamienia.

  • Clarity

    Określana jest na podstawie ilości obcych substancji zawartych w diamencie, zwanych inkluzjami. Mogą to być pęknięcia, inkluzje i inne niedoskonałości kamienia.

  • Cut

    Ocenia szlif kamienia i jego doskonałość. Im lepszy szlif kamienia, tym jest on droższy. Do oceny jakości szlifu stosuje się skalę "doskonały, bardzo dobry, dobry, uczciwy, słaby". Wyjątkowo można spotkać się z kategorią "szlif idealny".

  • Kolor

    Oznaczana jest za pomocą skali B-Z, im bielszy diament, tym niższa litera alfabetu.

  • Karat

    Karat metryczny (oznaczany ct) wskazuje na masę diamentu. Jest on używany od 1907 roku i ma oficjalną wagę 200 mg. Im więcej karatów ma kamień, tym oczywiście jest droższy.

Więcej informacji o diamentach

Kupno diamentu inwestycyjnego

Kupując diament inwestycyjny otrzymujesz bardzo cenny i trwały towar, który z czasem zwiększa swoją wartość. Diament może być w Państwa rodzinie od pokoleń, ale jest też swobodnie zbywalny, więc w każdej chwili można go sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Formularz kontaktowy